2 tökéletes karácsonyi Marlenka recept

Cikk
// 27 november 2015
Karácsonyi Marlenka







Karácsonykor  sok szeretettel sütünk főzünk szeretteinknek, így nem hiányozhat egyik háztartásból sem ez a 2 tökéletes karácsonyi Marlenka recept, amivel igazán sok örömet lehet majd szerezni.

Hogy miért 2 recept ? kérdezhetitek…  Nos ehhez először jöjjön egy kis történelem, mert sokan nem is tudják, de a végső receptúra bizony mondhatni Európai. A recept eredetileg egy Örmény sütemény volt, melyet Geyorg Avetisjan fejlesztett tovább 1995-ben miután a családjával Csehországban letelepedett.

A több száz éves recept, mely a mézre a dió és a karamell ízkombinációjára épül Avetisjan 2003-ban emelte a magaslatokra, amit a család egyik női tagjáról nevezett el és azóta több mint 10 féle termékkel kápráztatják az ízlelőbimbóinkat.

Ezek közül a 2 legismertebb az eredeti mézes, valamint a csokis változat, így mindjárt magyarázatot is nyert miért 2 tökéletes karácsonyi Marlenka recept amit most közlünk. Sokan mondhatjátok, hogy ez nem is magyar karácsonyi sütemény, de eredetileg a Sziléziai Bejgli sem volt az, míg a 19. század második felében német divat hatására nem kezdték el ünnepelni itthon a karácsonyt. 🙂

Jöjjön tehát először a hagyományos, majd a csokis receptúra és előbbinél aki hasonlóságot vél felfedezni a jól bevált családi mézes lapokhoz képest az bizony nem a véletlen műve, hiszen így európai módon a különbség csak a krémben jelentkezik. Fontos, hogy az eredeti elkészítése időigényesebb így ha nem vagyunk rutinosak, akkor a csokis verzióval kezdjünk.

A hagyományos marlenka:

A tésztákhoz:
15 dkg cukor
25 dkg finomliszt
20 dkg rétesliszt
2 tojás
3 dkg libazsír
1 csomag szalalkáli a legjobb (de sütőporral helyettesíthető)
5 dkg méz
4 dl tej
csipetnyi só

A krémhez:
3 tubus sűrített tej, (170 g/tubus) vagy konzerves
15 dkg dió
20 dkg vaj
fél rúd vanília
egy kevés rum

Miközben előmelegítjük a sütőt 180 fokra a liszteket kimérve hozzáadagoljuk a szalakálit, vagy a sütőport és persze a cukrot és a csipetnyi sót. (A szalakáliról tudni kell hogy kb 2x több gázt fejleszt, de természetesen a sütőpor is megteszi. Persze nem kell duplán adagolni!!) Egy külön kis tálkában keverjük össze a tejet, mézet és a tojásokat és azt addig keverjük míg szép homogén nem lesz az egész.

A lisztes por keverékünkhöz adjuk hozzá az előbb elkészített folyadékunkat, plusz a libazsírt és az egészet dolgozzuk jól át, hogy tésztát kapjunk. Osszuk 4 felé és süssük tepsiben külön külön, vagy 2 részben amit majd félbevágunk, hogy 4 lapot kapjunk.

A sűrített tejet ha tubusos, akkor egy befőttes üvegbe öntve ha konzerves, akkor akár nyitás után magában egy lábos vízbe állítva 2-3 órán át főzzünk kis lángon. A diót egy serpenyőben mindenféle hozzáadott adalék, vagy olaj nélkül folyamatosan mozgatva megpirítunk. Így óvatosan le fog jönni róla a megpörkölődött héja. Ha kihűlt akkor daráljuk le azt.

A vajat miután jó habosra kevertük hozzáadjuk a kihűlt befőttes üvegnyi “karamellkrémet”, majd hozzáadagoljuk a diót (hagyjunk a dióbol keveset ami kelleni fog még) és a vaníliarúd kikapart részét, magjait. Ezt 4 részre adagoljuk ki, így mind a négy lapunk közé valamint a tetejére is jut krém.Az összeillesztést végezhetjük egy magasabb falú tepsiben is, így biztosan nem fognak szétcsúszkálni a krémtől a lapok. A felső részt szórjuk meg a maradék darált dióval. Egy napig hagyjuk állni és másnap szépen szeletelhető.

 

 

Csokis extra marlenka:

A tésztákhoz:
40 dkg liszt
1/2 cs sütőpor
20 dkg porcukor
2 db tojás
3 mk szódabikarbóna
3 evőkanál kakaópor
20 dkg margarin

A Krémhez:
5 dl tej
1,5 csomag vaníliás pudingpor
30 dkg porcukor (kevésbé édesszájúaknak 20 dkg)
2 cs vaníliás cukor
25 dkg margarin
4 evőkanál liszt
rumaroma
3 evőkanál kókuszreszelék
10 dkg tejcsoki

Szitáljuk a lisztet és a sütőpor egy tálba, majd adjuk hozzá a szódabikarbónát és a cukrot. A kakaóporral a margarinnal és a tojásokkal jól összedolgozzuk az egészet. Ha elkészült, akkor osszuk fel 4 egyenlő részre amit egy közepes tepsiben külön külön kisütünk, vagy 2 részbe is nagyobb tepsiben és majd félbe vágjuk őket.

A krém elkészítéséhez a lisztet valamint a pudingport egy kevés tejjel csomómentesre keverünk, majd hozzáadva a többi tejet, melegítve krém állagúvá főzünk. Ha megvan, akkor a kókuszreszeléket és a rumaromát a porcukorral és a margarinnal alaposan összedolgozzuk és végül a pudinghoz keverjük.

Ezek után nincs más dolog mint a lapokat megkenni krémmel és azokat egymásra tenni majd legalább egy napot hagyjuk állni. Másnapra szeletelhető és tökéletes állagú lesz!

Kategóriák
Cikk, Receptek



Facebook kommentek